Principal Mary Mackbee

275 Lexington Pkwy N, Saint Paul, MN 55104

(651) 744-4900 | Get Directions

Principal/School Name

360 Colborne Street, Saint Paul, MN, 55102

651-767-8100 | Get Directions

Banner Image

Staff Directory

Main Number: 651-744-4900 / Fax: 651-293-5433

Counseling Office:  651-744-4905
 
Saint Paul Public Schools Number: 651-767-8100 

Teacher email - note, please login to Parent/Student Portal or Schoology to contact staff via email.

Main Office

Name Department Room Phone Email
MAIN OFFICE Clerical Staff 0
MACKBEE, Mary Principal 2009 44902 mary.mackbee@spps.org
REDMOND, Mary Beth Lead Clerk 2008 44910 marybeth.redmond@spps.org
LITTLES-BUTLER, Valerie Administrator, Grade 10 2002 42634 valerie.littles-butler@spps.org
KROIS, Mark AP, Grade 9 2003 44925 mark.krois@spps.org
NORDQUIST, Evelyn AP, Grade 12 2005 44927 evelyn.nordquist@spps.org
LENTSCH, Teri AP, Grade 11 2006 44926 mary.lentsch@spps.org
HOERTH, Marty Tech Support 2012 45079 martin.hoerth@spps.org
COLLINS, Steve Social Worker 2004 44913 stephen.collins@spps.org
DORAN, Kimberly Positive Behavior Intervention 2016 44839 kimberly.doran@spps.org
NELSON, Kim Nurse’s Office 2107 44922 kim.nelson@spps.org
GRUNDMEIER, Cyndi Counseling Secretary 44905 cyndi.grundmeier@spps.org
ANDERSON, Constance Counselor: A-D 2021 41799 constance.anderson@spps.org
KARP, Kathy Counselor: F-K 2022 44916 kathleen.karp@spps.org
KURTZ, Barbara Counselor: L-O 2019 35036 barbara.kurtz@spps.org
FLANDERS, Nate Counselor: E, P-T 2018 44914 nathan.flanders@spps.org
LANGENBERG, Micha Counselor: U-Z 2020 43946 micha.langenberg@spps.org
KEOGH, Laura Counseling intern 2017 45080
OLSON, Steve Counselor: MEP / Career Counselor CCRC 45078 steven.olson@spps.org
McGINN, Mark Police Liaison 2023 45091

Central High School Full Staff Directory

Name Department Room Prep Hour PLC Lunch
ADAM, Abdisalam ELL See Schedule 1 (7:30-8:17) 9-10 C
AMBLE, Diane Sp Ed – DCD 1102-1107 7 (1:13-2:00) 3 B
AMDAHL, Kevin WL-French 4108 3 (9:21-10:3508) 7/8 B
ANDERSON, Constance Counselor A-E 2017 -- --
ARNESON, Sarah Social Studies 3408 4[4/5] (10:13-11:00) 1 B
BACKMAN, Ryan Math 4404 3 (9:21-10:3508) 9 A
BALK, Jen Social Studies 3403 5 [7-8] (11:29-12:16) 10 A
BAUER, Rebecca English 3104 6 (12:21-1:08) 2 B
BOOTH, Karen EA – PSD 1201 -- --
BRANTINGHAM, Debra TA – DCD 1102-1107 -- --
BREGIER, Ryan Art 1308 Per 3, 4[4-5], 5[6-7] -- --
BRIGGER, Andy Social Studies 1316 2 (8:22-9:09) 9 B
CHAFFEE, Melissa Social Studies 3405 5 [7-8] (11:29-12:16) 2 A
CHAPMAN, Sammie EA – Sp Ed 3419 -- --
CHERIN, Ethan Social Studies 3401 4[4/5] (10:13-11:00) 9 C
CHRISTENSEN, Wanda Nutr. Serv. Supervisor Cafeteria -- --
COFFIN, Rachel Math 4414 2 (8:22-9:09) 9 C
COLBERT, Kim English 3103 6 (12:21-1:08) 1 A
COLLINS, Steve Social Worker 2005 -- --
COX, Oksana WL-Russian, French 0404 Per 2, 3, 5[6/7] 4/5 --
DEITCHLER, Mary Math 4402 1 (7:30-8:17) 4/5 C
DUBE, Nalini School Psychologist 4217 Here on Tues. & Thurs. --
ELWELL, John WL-German 4101 Per 3 (Q1-2) / Per 1 (Q3-4) 7 B
ENGLUND, Christoper Reading 1309 2 (8:22-9:09) 4/5 A
FAIRCHILD, Pilar Social Studies 4110 4[5/6], 5[7/8], 6, 7 -- --
FARM, Lisa Sp Ed - LD 3409 4[4/5] (10:13-11:00) 9 A
FLANDERS, Nate Counselor P-T 2018 -- --
FRANK, Peter Adaptive Phy Ed 1501 Here 1st & 2nd hour
FUNK, Treacy Athletic Director 1116 -- --
GILL, Emily Acting BBOX 6 (12:21-1:08) 3 B
GOULD, Alexis TA – PSD
GOYAL, Alka Science 2306 6 (12:21-1:08) 3 A
GRABER, Martha Choir 2501 6 (12:21-1:08) 4/5 B
GRUNDMEIER, Cyndi Clerk – Counseling Dept -- --
HARDIE, Jenni Math 4406 4[4/5] (10:13-11:00) 10 B
HARDIE, Matthew Math 4417 1 (7:30-8:17) 10 A
HARTMAN, Kris Head Engineer 1405 -- --
HEALTH START CLINIC 2104 -- --
HEIM, Patricia Social Studies 3407 4[4/5] (10:13-11:00) 3 C
HERSI, Omar EA – Somali 2105 Tu, We (7:15-3:45), Fr (7:15-11:15) -- --
HESLA, Joe Math 4401 Per 4[4-5], 6, 7 6/7 C
HIRMAN, Josh English 4109 4[4/5] (10:13-11:00) 2 C
HOUDEK, Lisa Science 1203 1 (7:30-8:17) 10 B
HOWELL, Scott EA – CMEP 4218 -- --
HUMPHREY, Mike Math 4403 6 (12:21-1:08) 4/5 C
HUTCHINSON, Clara English 4117 6 (12:21-1:08) 1 A
HWANG, Jen-Syan WL-Chinese 4103 6 (12:21-1:08) 4/5 B
JACOBS, Anthony English 3105 3 (9:21-10:3508) 10 B
JALLOW, Jessica TA – DCD (1-1) 1102-1107
JENTS, Steve Social Studies 3404 7 (1:13-2:00) 3 B
JESSEN, Maggie EA -- --
JITHENDRANATHAN, Shyamala G/T Coordinator 4219 -- --
JOHNSON, Edmund SP – EBD 3410 6 (12:21-1:08) 4/5 B
JORDAHL, Kat English 4114 1 (7:30-8:17) 7/8 A
KANE, Deb Work Coordinator 4201 7 (1:13-2:00) 2 B
KARLEN, Craig Science 2304 7 (1:13-2:00) 4/5 B
KING, Megan English 3108 4[4/5] (10:13-11:00) 9 C
KLOPP, Andrew Social Worker 1105 -- --
KNOX, Brian Recording 1119 3 (9:21-10:3508) 1 C
KOSZEWSKI, Larry Science 2404 2 (8:22-9:09) 4/5 C
KRINGLE, Tristi Science 2406 7 (1:13-2:00) 2 B
KUHL-SCHUEHLE, Melissa English 3415 Prep-9/TOSA-10 3 C
KUNZE, Tim Work Coord – Ind tech 1310A -- -- --
KWAKENAT, Jesse Sp Ed – PSD 1101 3 (9:21-10:3508) 7/8 B
KYLLO, Tena Sp Ed-EBD 4112 5[7/8] (11:29-12:16) 3 B
LARSON, Eva EA – DCD 1102-1107 -- --
LeCOMPTE, John Science 2403 4{4/5], 6, 7 7/8 B
LEY, Rick WL-Latin 1214 TOSA-5[7/8] 10 B
LIJEWSKI, Matt Auto/Garage 1214 (44994) 1157 Selby Avenue 3 A
LYFOUNG, Tseem EA – Hmong 2105 -- --
MALMER, Alyssa Phy Ed / Health 1501 2 (8:22-9:09) 10 B
MAMMA, Elias Science 2307 2 (8:22-9:09) 3 C
McCLEEREY, Stephanie Social Studies 3101 1 (7:30-8:17) 2 B
McGINNIS, Ron Phy Ed / Health 1501 / 1415 1 (7:30-8:17) 10 A
McKEE, Peg ELL Per 4 & 5: 4117 Per 6: 0401 Periods 4[5-6], 5[7-8], 6 C
McKEOWN, Anita WL-Spanish 4104 7 (1:13-2:00) 1 C
McNULTY, Sharon Clerk – Attendance Main Office -- --
MENDIOLA, Bogar EA – Spanish 2105 Here T, Th,payday F --
MODELLI, Rubens Science 1202 4[4/5]10:13-11:00 10 B
MOLLNER, Joe Ind Tech 1314/1317/1303 7 (1:13-2:00) 3 B
MOWRY, John Math 4409 7 (1:13-2:00) 7/8 A
MURCHIE, Luke Sp Ed - PSD 1410 1 (7:30-8:17) 4/5 C
MURPHY, Robert Science 2408 2 (8:22-9:09) 7/8 B
MYERS, Elizabeth Science 2405 5[7/8] (11:29-12:16) 2 A
NILSEN, Thomas Sp Ed / Math 4412 3 (9:21-10:3508) 1 C
OLSON, Tracy Math 4410 7 (1:13-2:00) 4/5 B
ONORATO, Nick WL-Spanish 4106 4[4/5]10:13-11:00 1 C
OYEN, Matt Instrumental Music 2507 No Prep 4/5 B
PALMEN, Karen English 3109 2 (8:22-9:09) 3 C
PALMER, Kathy Speech Pathologist 4216 Tues/Fri all day; Wedn. ½ day --
PAULSON, Brian Math 4405 3 (9:21-10:3508) 7/8 B
PEIFER, Lindsay Personalized Learning 1313 (Office) TOSA --
PELTIER, Maureen WL-French 4102 5[7/8] (11:29-12:16) 2 B
PETERSEN, Meg English 3106 7 (1:13-2:00) 7/8 A
PETERSON, Emily Reading 2118 1 (7:30-8:17) 4/5 B
QUADE-HARICK, Barbara Art 1318 6 (12:21-1:08) 4/5 B
REDMOND, Mary Beth Clerical Supervisor 2008 -- --
REINHARDT, Brian Ind Tech 0101 3 (9:21-10:08) 1 C
RODRIGUEZ, Sheryl Budget Clerk Main Office -- --
RUETER, Ginny Librarian Media 4201 -- --
SANDERS, Scott EA - PSD -- --
SATHER, Reed Sp Ed / DCD 1410 2 (8:22-9:09) 3
SCHWACH, Marc Math 4408 2 (8:22-9:09) 7/8 B
SCROGGINS, Steve EA - Attendance Liaison 2101 -- --
SEE, Peter ELL See Schedule
SHIPMAN, Matthew English 3107 3 (9:21-10:08) 7/8 B
SHOWERS, Lisa WL-French Immersion 1303 3 (9:21-10:08) 7/8 A
SKINNER, Stacey Science 2311 1 (7:30-8:17) 7/8 B
SNOW, Heather Clerk – Campus Main Office -- --
SPARLING, Linda WL-Spanish 4105 6(12:21-1:08) 2 A
STEINMAUS, John EA – Service Station Station -- --
STINAR-LINBO, Renae Phy Ed (gymnastics) 1505 6 (12:21-1:08) 3 B
TELLERIA, Marcela WL-Spanish 4107 7 (1:13-2:00) 2 C
TOMNEY, Sandy Art 1304 1 (7:30-8:17) 4/5 B
TOTUSHEK, Kim Sp Ed – SLD3 3420 2 (8:22-9:09) 1 C
TUERK, Andrea Sp Ed 1102-1107 2 (8:22-9:09) 3 A
VADNAIS, Kathy Science 2312 6 (12:21-1:08) 2 A
WAHI, Jay Sp Ed/Science 1409 2 (8:22-9:09) 10 B
WALL, Emilie Fam Cons Science 1414/1415 3 (9:21-10:08) 9 C
WAMSLEY, Jennifer Phy Ed Gym/1415 5[7/8] (11:29-12:16) 10 A
WEBER, Hannah Social Studies 3101 Per 1, 2, 3
WESSMAN, Jill Social Studies 3406 1 (7:30-8:17) 7 A
WETJEN, Joshua English 3102 7 (1:13-2:00) 5/6 A
WHITCRAFT, Erin English 3115 4[4/5]10:13-11:00 1 C
WIEDEMAN, Kaitlin Sp Ed – PSD 1410 7 (1:13-2:00) 4/5 C
YERNBERG, Steve Math 4407 6 (12:21-1:08) 1 C
ZIELINSKI, Sara Sp Ed - Coach 1412 TOSA -- --
CLOSE